OCC Students Honored at Annual Awards Ceremony


Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






Ocean County College presented awards, totaling $60,075, to more than 100 outstanding students at its 52nd Annual Awards Ceremony on Wednesday, May 22, at 7 p.m. in the Jay and Linda Grunin Center for the Arts, on the OCC Main Campus.

The Awards Ceremony was broadcast live on www.ocean.edu and on Ocean TV 20 via Comcast Channel 20 and Verizon FiOS of Northern Ocean County Channel 24. It will be broadcast again on the following dates: May 23 at 12 midnight; May 24 at 8 p.m.; May 25 at 10 p.m.; May 27 and May 28 at 4 p.m.

In addition to student awards, OCC recognized three faculty members for excellence in teaching: Karin Gargone,Instructor of Humanities (Full-Time Faculty Award); Jeffrey Lang, College Lecturer, Social Science (Lecturer II Award); and David Marowitz, Adjunct Associate Professor of Humanities (Outstanding Adjunct Award).

The 2019 student awards recipients:

Andrew T. Baran Scholarship:Madison Pavao (Toms River)

Associated Students of Ocean County College: Victoria DiGuilmi (Brick), Destiny Everett (Beachwood), Christopher Lorenzo (Toms River), Veronica Marquez (Lakehurst), Grace Rochette (Barnegat), Rosa Spalliero (Bayville)

Aspiring Attorney Award: Isabelle Gelay (Brick)

Carleen Sterling Orsi Memorial Award: Lauren Simon (Beachwood), Hannah Winchester (Point Pleasant)

Catherine Don Diego Scholarship: Megan Rafferty (Jackson), David Zahler (Toms River)

Christopher W. Mannion Award: Cheyenne Maldonado (Toms River)

College Academy: Cameryn Cimirro (Lanoka Harbor), Kenny Horn (Forked River), Courtney Jerabek (Lanoka Harbor), Gabriella Lehto (Lanoka Harbor), Amber Marion (Forked River), Chloe Seneca (Lanoka Harbor), Chelsea Wheeler (Forked River), Hanna Wilson (Forked River)

Cornelia Wismer Memorial Award in Criminal Justice: Justin Valente (Point Pleasant Boro)

Dollie and Harry David Sussna Scholarship: Isabelle Gelay (Brick), Christopher Genz (Brick), Rachel Hess (Toms River),Briann Skiba (Manahawkin), Grant Tokarski (Brick)

Donald W. Smith Scholarship: Mohammed Kamal (Toms River), Beth Wittek (Brick)

Douglas C. King Memorial Award: Krista Waters (West Creek)

Dr. Albert Socol Memorial Scholarship: Pascal El-khouri (Brick), Megan Wall (Beachwood), Beth Wittek (Brick)

Honors by Contract Presentation Award: Summer Clark (Manchester), Kaeli Hogan (Toms River)

Honors by Contract Program Distinction: Grant Tokarski (Brick)

James Inman Award: Elizabeth McWeeney (Wall), Grant Tokarski (Brick)

John Morrison Memorial Scholarship: Christopher Genz (Brick)

Joseph C. Hathaway Jr. Commencement Speaker Award: Christopher Lorenzo(Toms River)

Joseph J. Quattrock Memorial Scholarship: Christine Kelly (Toms River)

Joyce Previte Memorial Scholarship: Carla Maqboul (Toms River)

Judith A. Laurie Memorial Award: Jeffrey Greenwood (Manahawkin)

Julie Foukarakis Memorial Award: Gianna Addalli (Bayville), Hailey Dries (Lakehurst), Pascal El-khouri (Brick)

LaVerne Weigold Memorial Scholarship: Kayleigh Soucy (Beachwood)

Matt Solomon Graduating Award: Christine Kelly (Toms River)

Meals on Wheels of Ocean County: Emily Molitor (Bayville)

Michael D. Vena Memorial Municipal Utilities Authorities Association (MUAA) Scholarship: Xavier Ramirez (Brick), Shannon Sweeney (Brick)

O.C Sheriff Foundation: Sarah Koch (Brick)

O.C. Cultural & Heritage Art Award: Destiny Everett (Beachwood)

O.C. Society of Professional Engineers: Pascal El-khouri (Brick)

OCC Adjunct Faculty Business Scholarship: Danielle Powderley (Lanoka Harbor), Dominique Resto (Seaside Heights)

OCC Adjunct Faculty History Scholarship: Julie Matthews (Cream Ridge)

OCC Board of Trustee Award: Kristen Clayton (Brick), Rachel Flora (Jackson), Lauren Goddard (Toms River)

Patrick Carroll Award:Kyle Lauria (Point Pleasant), Grant Tokarski (Brick), Hunter Vojtko(Brick)

Philip G. Zitelli Scholarship in Leadership: Grace Rochette (Barnegat)

President’s Leadership Team Scholarship: Faiga Altman (Lakewood), Suzette Lohr (Mystic Island)

Prob. Officer Harold E. LaSalle Memorial Scholarship: Justin Valente(Point Pleasant Boro)

PTK Award: Joseph Badami (Toms River), Victoria DiGuilmi (Brick), Pascal El-khouri (Brick),

Jeffrey Greenwood (Manahawkin), Marissa Mascaro (Toms River), Maymunah Nageeb (Toms River), Beth Wittek (Brick)

PTK Award Outstanding Service Award: Grace Rochette (Barnegat)

PTK Heather Muser Memorial Award: Sean Baker (Toms River), Elizabeth Wymbs (Brick)

Renewal Carleen Sterling Orsi Memorial Award: James Kelly(Brick)

Robert Novins Memorial Graduate Award: Joseph Badami (Toms River)

Sheldon Linz Memorial Award: Isabelle Gelay (Brick)

Soroptimist Award: Destiny Everett (Beachwood)

Support Staff Association of Ocean County College (SSAOCC) Award: Brieanne Data (Manahawkin), Martha Donnelly (Bayville), Pascal El-khouri (Brick), Kaitlyn Fontano (Bayville), Jonathan Gioxaris (Toms River), Shira Grubin (Lakewood), Paul Maier (Toms River), Margaret Mansour (Manchester), Victoria Payor (Manchester), Elizabeth Wymbs (Brick)

The D’Onofrio Foundation Graduating Award: Samantha Keeley (Forked River)

The Jennie Horne Cece Award: Christine Elassar (Lakehurst)

The Paul Family Scholarship [Joyce Previte]: Faiga Altman (Lakewood)

The Pauline S. Miller History Award: Scott Seidle (Jackson)

Viking Athletic Department Commitment Award: Paul Maier (Toms River), Maria Rojas (Jackson)

Viking Spirit Scholarship: Jonathan Gioxaris (Toms River)

Who’s Who: Gianna Addalli (Bayville), Faith Akinlolu (Beachwood), Joseph Badami (Toms River), Sean Baker (Toms River), Sean Bernardo (Toms River), Kristen Clayton (Brick), Victoria DiGuilmi (Brick), Hailey Dries (Lakehurst), Pascal El-khouri (Brick), Destiny Everett (Beachwood), Erick Garcia-Vargas (Tuckerton), Isabelle Gelay (Brick), Christopher Genz (Brick), Jeffrey Greenwood (Manahawkin), Paul Kayser Jr. (Bayville), Kyle Lauria (Point Pleasant), Christopher Lorenzo (Toms River), Paul Maier (Toms River),Veronica Marquez (Lakehurst), Marissa Mascaro (Toms River), Elizabeth McWeeney (Wall), Maymunah Nageeb (Toms River), Alexis Novothy (Jackson), Dominique Resto (Seaside Heights), Grace Rochette (Barnegat), Maria Rojas (Jackson), Lauren Simon (Beachwood), Grant Tokarski (Brick), Hunter Vojtho (Brick), Beth Wittek(Brick), Elizabeth Wymbs (Brick)

William T. Hiering Scholarship: Elizabeth Wymbs (Brick)

Leave a Comment

If you want a picture to show with your comment, go get a gravatar.




Navigate Left
  • OCC Students Honored at Annual Awards Ceremony

    Showcase

    If Bees Go Down, We Do Too

  • OCC Students Honored at Annual Awards Ceremony

    Showcase

    Death by Debt

  • OCC Students Honored at Annual Awards Ceremony

    Showcase

    New APP for Rap

  • OCC Students Honored at Annual Awards Ceremony

    Showcase

    The Best and Worst of John Singleton

  • OCC Students Honored at Annual Awards Ceremony

    Showcase

    Commencement Week Activities

  • OCC Students Honored at Annual Awards Ceremony

    Showcase

    Dems Presidential Field Grows

  • OCC Students Honored at Annual Awards Ceremony

    Showcase

    OCC Board Report

  • OCC Students Honored at Annual Awards Ceremony

    News

    OCC Summer Camps

  • OCC Students Honored at Annual Awards Ceremony

    Arts & Entertainment

    OCC Concert Band Presents ‘An American Salute’ at Grunin May 4

  • OCC Students Honored at Annual Awards Ceremony

    Arts & Entertainment

    Three Shows Just Added To Grunin Center Summer Lineup

Navigate Right
OCC Students Honored at Annual Awards Ceremony